Poniżej przedstawiamy 10 zadań wybranych z testu TEM (egzaminu kwalifikacyjnego na specjalizacje podstawowe), który odbył się w grudniu 2003 r. Zadania te oczywiście nie stanowią pełnego przeglądu tematyki zadań testowych na egzaminach TEM. Pozwalają jednak zorientować się w konstrukcji typowych zadań testowych. Przedstawione zadania mają zróżnicowany stopień trudności. Pierwszych 5 to zadania stosunkowo łatwe, kolejne 5 okazały się dość trudne. Przycisk z literą wybranej odpowiedzi pozwala uzyskać informację o jej poprawności i odsetku zdających, które taką odpowiedź udzieliły w czasie egzaminu.
Zadania o podobnym charakterze będą wykorzystywane w czasie Państwowego Egzaminu Lekarskiego, który po raz pierwszy odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2004 r.
Zadanie Nr 1. Do objawów niepożądanych związanych ze stosowaniem spironolaktonu należy:
Zadanie Nr 2. U pacjenta z tępym urazem jamy brzusznej najbardziej czułym i specyficznym badaniem, które można szybko wykonać i powtórzyć w krótkim czasie, pozwalającym określić stan narządów wewnętrznych jest:
Zadanie Nr 3. Najważniejsze objawy raka przełyku to:
Zadanie Nr 4. W przebiegu zastoinowej niewydolności serca jednym z mechanizmów powoduj±cych powstawanie obrzęków jest:
Zadanie Nr 5. Skutkiem intensywnej resustytacji noworodka może być (wskaż odpowiedź nieprawidłową):
Poniżej zadania, które okazały się dość trudne.
Zadanie Nr 6. Śpiączkę hipoglikemiczną charakteryzuje:
Prawidłowa odpowiedź to:
Zadanie Nr 7. Zwiększoną liczbę granulocytów kwasochłonnych (eozynofilia) obserwuje się w przebiegu:
Prawidłowa odpowiedź to:
Zadanie Nr 8. Lekarz leczący przed zakończeniem okresu zasiłkowego przeprowadza badanie pacjenta. Jeżeli stwierdzi, że pacjent nadal jest niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy w ciągu trzech miesięcy po ustaniu podstawowego okresu zasiłkowego, powinien wystąpić z wnioskiem do ZUS o przedłużenie wypłaty zasiłku chorobowego nie później niż:
Zadanie Nr 9. Określenie aspermia oznacza:
Zadanie Nr 10. (1) Hormonalna terapia zastępcza może być zalecana jako metoda prewencji pierwotnej powikłań sercowo-naczyniowych u kobiet w okresie menopauzy ponieważ (2) przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej powoduje wzrost stężenia cholesterolu we frakcji HDL.